Gdzie taniej skorzystać z kolektorów słonecznych? - Portal Fotowoltaika

panele fotowoltaiczne wrocław

Zastosowania fotoogniw

Zastosowania fotoogniw są niezwykle szerokie, co może wielu osobom wydawać się dość nieoczywiste. Fotowoltaika nie ogranicza się jedynie do wykorzystywania paneli fotowoltaicznych w elektrowniach słonecznych i w instalacjach domowy

Gdzie taniej skorzystać z kolektorów słonecznych? - Portal Fotowoltaika panele fotowoltaiczne wrocław
ch. Fotoogniwa są często wykorzystywane, między innymi, do zasilania latarni ulicznych czy też lampek ogrodowych. Co więcej fotoogniwa są wykorzystywane również w przedmiotach użytku codziennego, jak na przykład w niepozornych kalkulatorach oraz zegarkach. Fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie także w automatyce w postaci czujników fotoelektrycznych. Fotoogniwa mogą być stosowane w samochodach z napędem hybrydowym, a nawet w sztucznych satelitach. Jednak zdecydowanie najpowszechniejszym zastosowaniem fotoogniw są panele fotowoltaiczne używane w elektrowniach słonecznych oraz montowane na dachach budynków jako dodatkowe źródło odnawialnej energii. Tak szerokie zastosowanie fotoogniw jest możliwe dzięki wykorzystywaniu energii promieniowania słonecznego, które jest dostępne niemal wszędzie.


Jaka jest wydajność paneli słonecznych

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób indywidualnych, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów prywatnych. Więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nikogo raczej nie dziwi fakt, że wydajność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od panujących warunków pogodowych, a konkretniej od nasłonecznienia. Z tego powodu można niejednokrotnie spotkać się ze sceptycznym nastawieniem dotyczącym opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Sama wydajność paneli fotowoltaicznych może w części zależeć od rodzaju fotoogniw, gdzie monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Nieco mniej wydajne są polikrystaliczne panele słoneczne, jednak są jednocześnie tańsze w produkcji. Firma zajmująca się fotowoltaiką korzysta z najnowocześniejszych technologii, gdzie przy pomocy optymalizatorów pracy możliwe jest wydajniejsze pozyskiwanie energii nawet przy częściowym zacienieniu instalacji słonecznej. Istnieje więc wiele czynników wpływających na wydajność paneli słonecznych.


Jak wyglądają panele słoneczne

Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.


Jakim testom poddawane są panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne muszą posiadać solidną konstrukcję ze względu na swoje przeznaczenie. Przy produkcji paneli fotowoltaicznych poddaje się je czterem głównym testom wytrzymałościowym, które gwarantują trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.